Skip to content

Kell-e a szakember…?

    Számos fórumon találkoztunk már a kérdéssel, hogy szüksége van-e egy városnak kertészeti szakemberre, kertészeti tanácsadóra.


    Magyarországon ez is egy olyan téma, mint a foci – mindenki azt gondolja, hogy ért hozzá. Ami nem is csoda, hisz hagyományosan mezőgazdasági ország vagyunk, hosszú évszázadokon keresztül az itt élő emberek képesek voltak megtermelni a növényeket, melyek biztosították az életet. Ráadásul kik? A tanulatlan parasztemberek. Se iskola, se internet … mégis valahogy sikerült nekik.
    Talán ezért is hisszük azt, hogy a kertészkedés nem kihívás, de aki már megtapasztalta, hogy a szobanövénye, vagy az erkélyre, kiskertbe kiültetett paradicsompalántája stb. nem pompázik úgy, mint a katalógusok oldalán látható növények, az talán kapisgálja, hogy a növényekhez is kell némi érzék, vagy tudás.
    És szándékosan hoztam ilyen – a mindennapi életünkben, bárki által megtapasztalható – triviális kis kihívást. Egy város zöldfelület fejlesztése, rendezése és karbantartása ennél sokkal átfogóbb feladat. Annyira az, hogy van, aki el sem tudja képzelni, hogy ez mit jelent. Hogy milyen stratégiai döntéseket kell meghozni a jelenben, hogy a jövőben élhetőbb, biztosabban fenntartható zöld településeken élhessünk.

    Megannyi probléma, melyekkel egy városi zöld stratéga szembesülhet:
    A lakosok szeretnének minél több zöldet, viszont a közművek miatt a szokásos fatelepítés nem megoldható.

    -Mit tegyünk?
    -Mit kezdjünk azzal a jelenséggel, hogy a 35-40 fokos kánikula idején esetleg hónapokig nincs csapadék, az öntözővíz pedig túl drága?
    -Utána pedig egyszerre lezúdul a háromhavi adag?
    -Vagy hogy nem találunk olyan munkaerőt, aki vállalja, hogy napi 8 órában dolgozzon a motoros kaszával, vagy húzogassa a gazt a közterületi ágyásokból?
    -Vagy hogy mitől csökken egy zöldfelület fenntartásigénye és marad mégis dekoratív?
    -Milyen gépparkot kell kialakítani a különböző fenntartási igényű városi zöldfelületek ápolásához?
    -Milyen valóban zöld, hosszú távon is működő beruházásokkal lehetne lehívni az EU klímavédelemre szánt összegeit?
    -Hogyan tárható fel turisztikailag egy város és környezete, és a zöldfelület rendezéssel hogyan támogatható meg a turisztikai vonzerő?
    -Hogy oldjuk meg azt az ellentmondást, hogy az emberek ragaszkodnak a nagy fákhoz, azonban azok egy része életveszélyes, beteg?
    -Hogyan lehet csökkenteni a lakosság ellenállását az új, zöldfelületkialakítási koncepciók hatására betelepülő élővilággal szemben?
    -Hogyan takaríthat meg egy település nagy összegeket átgondolt csapadékvíz-felhasználási koncepcióval?
    -Hogyan kapcsolhatók össze a zöldhulladék kezelés, a lehulló csapadék helyben tartása és az oktatás különböző funkciói?