Változatos ökológiai zöldfelületként nem egyes növények, hanem egy életközösség kerülnek telepítésre. Természetesen sokszínű, így minden évszakban más és más arcát mutatja az évelő biodiverz ágyás, ahol a biodiverzitás jelen van föld felett és föld alatt. A hazánkban is őshonos növények mellett, mediterrán szárazságtűrő fajok kaptak helyet, amelyek kiválóan képesek adaptálódni a helyi viszonyokhoz.
Alkalmazkodás
A választott növényfajok sokféle technikával alkalmazkodnak a városi környezet extrém kihívásaihoz. Egyes fajok keskeny levélzettel próbálják mérsékelni a párologtatást, míg mások szürke-világos színezettel, magas illóolaj tartalommal vagy viaszos levélzettel. A tápanyag és a víz feltárásában a mély, szerteágazó gyökérzet segíti az évelőket. A szárazságtűrő mediterrán növényfajok jól érzik magukat városi környezeteinkben, hiszen a magas hőmérséklet megfelelő számukra, míg a csapadék több, mint eredeti élőhelyükön.
Fenntarthatóság
Az évelő biodiverz ágyás az egynyári virágbeültetésekkel szemben kis költségráfordítás és kevés beavatkozás mellett, hosszú éveken át fenntartható. Tervezésnél a jól megválasztott szárazságtűrő növényfajok és a magas szervesanyag tartalmú, mulcsolt, jól előkészített talaj lehetővé teszi a szinte öntözésmentes fenntartást és a lehulló csapadékvíz minél magasabb arányú helyben tartását, -hasznosítását. Legnagyobb munkát az évi egyszeri, őszi metszés jelenti. Az évelő virágok az előző évben elhullajtott magokból, tő- vagy sarjhajtásokból pótlódnak, szaporodnak, így újulva meg évről évre.
Biodiverzitás
Az életközösségben az időjárási körülmények függvényében mindig más fajok dominálnak egy dinamikus rendszert alkotva, ezzel változatos élő- és táplálkozó helyet biztosítva a beporzó rovarok és lepkefajok számára. Egy év alatt akár 40-50 nappali lepkefaj megjelenése is tapasztalható egy jól kialakított évelő biodiverz ágyás területén.
Ökológiai fordulat
A városi zöldfelület nem csak esztétika, hanem a városi természetvédelem helyszíne is. Változó környezetünk új kihívásokat teremt a zöldfelületgazdálkodásban is. A városökológiai szempontból jól megválasztott, fenntartható zöldfelületekkel csökkenthető a városi hősziget-hatás, javítható a csapadékvízmenedzsment, fokozható a biodiverzitás – legyen szó akár csak a rovarokról – az esztétika, kultúra, rekreációs célok mellett.
A változatosság gyönyörködtet!